המדד הירוק של זהבי עצמון

קרמיקה ממוחזרת, אסלה שחוסכת בצריכת מים, ייצור בשיטות אקולוגיות והתחשבות בכדור ובחיים עליו – הכירו את המדד הירוק של זהבי עצמון

נדמה כי העולם כולו יודע ומבין שמשאבי הטבע בכדור הארץ מוגבלים ומתכלים בקצב מסחרר, אולם עם זאת נדמה כי לא נעשה מספיק על מנת לייעל ולשפר את השימוש האינטנסיבי שעושה האוכלוסייה הצרכנית בכדור הארץ. אנו בחברת "זהבי עצמון" החלטנו לא לעמוד מנגד שעון החול שאוזל, והצטרפנו לעסקים וארגונים שהחליטו לעשות מעשה, לקחת אחריות עצמית וחברתית, ולהיות פעילים בבחינה ופיקוח תהליכי הייצור של מוצרינו בארץ ובעולם.

תחת גישה זו, יצרנו בחברת "זהבי עצמון" את ה"מדד הירוק", המורכב מאמות מידה שונות בעלות ערך סביבתי או חברתי, המאפשרות בשקלולן יחד לבחון את פעילות היצרנים והספקים שלנו ביחסם לסביבה ולחברה. בחינתה של כל חברה נעשית בעזרת שאלון מפורט המתייחס למידת המחויבות הסביבתית של החברה ולתהליכי ייצור ירוקים של מוצריה, וכולל התייחסות משמעותית לערכי מיחזור וחשיבה בת קיימא בגישת "מעריסה לעריסה", הרואה ערך עליון בצמצום הפגיעה בסביבה. לצד השאלון נבדקת עמידתה של כל חברה בתקנים סביבתיים בינלאומיים. תוצאות הבדיקות והשאלון מאפשרות לנתח ולשקלל נתונים באופן רציונלי, ובהתאם להם לדרג כל מוצר שנמכר ב"זהבי עצמון" בציון שנע מ-1 עד 10. ככל שהציון גבוה יותר כך הוא מעיד על ערך סביבתי גבוה יותר ועל נזק סביבתי מצטבר נמוך יותר, ומאפשר צריכה נבונה ושקופה, אחראית ומודעת.

אנו ב"זהבי עצמון" מאמינים כי קיום המדד באופן גלוי מאפשר עבורכם הלקוחות, ליהנות לא רק מעיצוב איכותי ומתקדם אלא גם ממוצר בעל תכונות ידידותיות לסביבה. אנו מקווים שצעד זה יעודד גם יצרנים, כך שיפעלו לפיתוח בר קיימא תוך העלאת דירוגם האישי במדד.

עקרונות במדד הירוק

אמות המידה לבחינת כל מוצר ולניקודו במדד הירוק מתייחסות לשני היבטים עיקריים המאפשרים יצירת אומדן רציונלי לבחינת מוצר ולדירוגו. מידת האחריות הסביבתית: בחינתה לגבי כל חברה יצרנית בהתאם לפעולות יומיומיות שנעשות לטובת הגברת מודעות והגנה על הסביבה, וכן בחינת קיומם של תקנים סביבתיים בינלאומיים לפיהם פועל היצרן.

התקנים הבולטים שנבדקים:

  • ISO 14001 תקן המוכיח כי החברה או הארגון נוקט אמצעים למימוש המחויבות לסביבה, מבחינות שונות ובהן ייצור, שירות ואחזקה.
  • EMAS מערכת לניהול סביבה לחברות וארגונים הכוללת תוכנית ביקורת שמתעדכנת תדיר ובכך מסייעת לשיפור הביצועים הסביבתיים, בהם אימוץ מדיניות סביבתית והקמת מערכת לניהול סביבתי מוגדר ומוצהר.
  • LEED שיטת ניקוד להסמכת מבנים ירוקים, שמטרתה לסייע בהסבת בנייה סביבתית לבת קיימא. הניקוד מתבצע דרך קריטריונים מוגדרים, דוגמת יעילות וחיסכון מערכת המים והתייחסות לצריכה מצומצמת של אנרגיה.

 המוצר עצמו: בחינת מידת הידידותיות שלו לסביבה לפי תקנים, תהליכי ייצור שאינם פוגעים בסביבה ושימוש חוזר בחומרי גלם. התקנים הבולטים שנבדקים:

  •  Eco Label תיוג סביבתי שיוצר סטנדרט מנחה וברור למוצר, שקובע עדיפות אקולוגית לפי ניתוח של מחזור החיים של מוצר.
  • Blue Angel תווית הבוחנת מוצר על פי מחזור חייו, מקדמת שימוש בעץ שגדל ביערות בעלי בקרת גדילה סביבתית ובוחנת שימוש בחומרים שאינם מסכנים את סביבת המגורים.

השאלון 

כאמור, בעריכת המדד אנו מציגים בפני היצרן שאלון שמאפשר לנו לבדוק לעומק כל מוצר שנמכר ברשת "זהבי עצמון" – מפנים ומחוץ. השאלון מורכב מסעיפים המתייחסים למחויבות הסביבתית של החברה, לשימוש בחומרים ממוחזרים, לשימוש במקורות אנרגיה חלופיים, למדיניות היישום של עקרונות בנייה ירוקה, להימצאותם של תקנים סביבתיים מוכרים ועוד. בעזרתו של השאלון המפורט אנו יכולים לנתח בצורה מעמיקה כל מוצר ביחס להשפעתו על הסביבה, דרך מחזור החיים שלו, מחומר הגלם טרום הייצור דרך הייצור, ההפצה עד המוצר הקיים ואופן ההתכלות או המיחזור שלו עם תום השימוש. 

שאלות לדוגמא הנן: האם אריזות המוצרים עשויות מחומרים ממוחזרים? האם אתם ממחזרים חומרים בתהליך הייצור? אם כן, מהו האחוז הממוחזר? האם אתם דואגים לחיטוי משטחי עץ עבור המשלוחים שלכם? בנוסף, אנו מתייחסים להיבטים שונים בהתאם למוצר, לדוגמא – בפרקטים נעניק ציון גבוה לבמבוק, שהינו חומר גלם ידידותי לסביבה, בברזים נעריך מוצר בעל מערכת סולרית ושימוש באפס עופרת הרסנית בתהליך הייצור, ובאסלות נוסיף ניקוד לאסלה עם מערכת שטיפה חסכונית בצריכת המים.

המדד הירוק נבנה בשיתוף: עו"ד קובי ניר, חברת כיוונים ירוקים, אדריכל ד"ר יוסי קורי, סטודיו גאוטקטורה ובסיוע ארגון מעלה, עסקים מנהיגים אחריות חברתית.

מן ההיבט העצמי

גם אנחנו בחברת "זהבי עצמון" נוטלים חלק במאמץ, ומעבר לבדיקת החברות עימן אנו נמצאים בשיתופי פעולה, אימצנו את תקן ISO14001המחמיר, על כל המשתמע מכך, כולל עמידה במפרט דרישות למערכת ניהול סביבתי. בהתאם אנו מיישמים בחברה, באולמות התצוגה ובמשרדים מדיניות סביבתית שבאה לידי ביטוי בהיבטים שונים, בהם צמצום בצריכת אנרגיה ומים, שימוש בחומרי ניקוי אקולוגיים ומיחזור נרחב של נייר, ניילון ופסולת אלקטרונית.

אנו עמיתי "מעלה", ארגון המאגד עסקים המקדמים אחריות סביבתית וחברתית כגישה עסקית, ועמיתים של "עמותה ישראלית לקידום בניה ירוקה ובת קיימא", שמטרתה קידום הבנייה הירוקה בישראל. חלק בלתי נפרד מהאחריות הסביבתית שלקחנו על עצמנו מהווה תרומה לקהילה. שימוש בפסולת החברה למטרת יצירת מוצרים חדשים שייוצרו על ידי עמותה המשקמת אוכלוסיות בעלי צרכים מיוחדים. פעילות זו מבטיחה כי העמותה תמשיך להתקיים ולבצע עבודת קודש בשיקום אוכלוסיות אלו.

 

 

ספרו לנו מי אתם שדות חובה

לקוח פרטי
איש מקצוע

שלח
אישור תקנון
הנני מאשר/ת הצטרפותי לרשימת התפוצה
לשם קבלת מסר פרסומי בדוא״ל ובהודעת sms מזהבי עצמון

היי ,

תודה שנרשמת לזהבי עצמון.

יש לנו ניוזלטר שלא מומלץ לפספס:

טרנדים מובילים בארץ ובעולם, אירועים קולקציות חדשות מבצעים ועוד...
נשמח להשאיר אותך בעניינים

כניסה לאתר

לקבלת הסיסמא הזן את הדוא”ל איתו נרשמת לאתר
שלח
בדיקה בדיקה בדיקקה בדיקה