מסעדת Ixi'im במקסיקו שנבנתה סביב מסגרת המתכת שנותרה מחורבות מפעל טקסטיל, מוכיחה שאפשר לשלב בין העבר לבין העתיד וליצור חוויית אירוח חדשה.

כמו מפעלים קטנים אחרים באזור, מפעל הטקסטיל שנמצא ביוקטן בדרום מזרח מקסיקו, לא הצליח לשרוד את התקדמות הטכנולוגיה שפגעה במורשת המקומית. במקום למחות לחלוטין את שרידי המפעל, משרד האדריכלים המקסיקני Jorge Bolio Arquitectura בשיתוף פעולה עם , Central de Proyectos SCP, Lavalle+Peniche Mauricio Gallegos– השתמשו בהיסטוריה ובמורשת ליצירת חוויית אירוח חדשה, שבמרכזה מסעדה אלגנטית ומרשימה המשקיפה לעבר חצר ירוקה.

האתר שמורכב ממספר חללים עצמאיים (לרבות חדר מכונות) שמקיפים את הכיכר המרכזית, שימש כמתווה דרך בתכנון החדש. כדי לא לפגוע במראה המקורי, הקונספט העיצובי התמקד בשימוש באלמנטים תעשייתיים ליצירת דיאלוג מקורי בין המורשת לבין ההתערבות האדריכלית הנדרשת.

המטרה הסופית – להפוך את המבנה ליחידה שיכולה לשקף ולתת מקום שווה גם לנוף וגם להיסטוריה הנשכחת של המקום.

ההתערבות האדריכלית כוללת: סינון האור הטבעי ליצירת אווירה נעימה שמתאימה לאירוח, הפיכת הקירות המתפוררים למחיצות ובנייה של מעטפת תרמית ואקוסטית. האדריכלים השתמשו ביסודות המקוריים כדי ליצור סדרה של חדרים המתאימים לסוגים שונים של פעילויות ופנאי. מלבד חלל המסעדה המכיל שפע של מקומות ישיבה, ישנו מסדרון המוביל למטבח ושני חדרים נוספים שמשמשים כחללי אירוח פרטיים.

לוחות העץ על התקרה ועל הרצפה והאריחים המעוטרים משמשים כניגוד משלים לקירות המתקלפים. חלונות הזכוכית הגדולים חושפים בפני האורחים את החצר המשופעת בצמחייה טבעית. מזווה המשתרע לאורך אחד הקירות של המסעדה, מציג לראווה אוסף מרשים של משקאות חריפים שמיוצרים על ידי המפעל האזורי האחרון ששרד באזור.

עיצוב הפנים והריהוט משתלבים היטב עם הקירות החבולים ועם שאר האלמנטים שהצליחו לשרוד את מעבר השנים.

הרצף המרחבי החדש שיצר משרד האדריכלים מאפשר למבקרים לעבור בין העידנים – להתחיל בהריסות העבר ולהגיע להווה, כאשר האינטגרציה בין החוץ לפנים מוסיפה ממד רומנטי מסתורי למסעדה.

קרדיט צילום: Eduardo Calvo Santisbón

קרדיט פרויקט:

Central de Proyectos SCP

Jorge Bolio Arquitectura

Mauricio Gallegos Arquitectos

Lavalle / Peniche Arquitectos.