בעיצוב בית הקפה Madero café הממוקם בגואטמלה, החליט משרד האדריכלים טולר קן (Taller KEN) לאכלס את בית הקפה בצמחייה טרופית ובמכוניות וינטג'. העיצוב הלא שגרתי בנוף התעשייתי, עונה על האג'נדה של משרד האדריכלים (שהוקם רק לפני 4 שנים ופועל בניו-יורק וגואטמלה) שהיא עיצוב מלא חיים עם אותנטיות חברתית ותרבותית.

בית הקפה שהוא בעצם מעין קובייה אטומה שמתנשאת לגובה של 15 מטר, מעל אחד מהכבישים העמוסים ביותר בגואטמלה סיטי, הוא בהחלט מחזה משונה בנוף האפרורי. החזית החיצונית האדומה של בית הקפה משובצת בפגושים של מכוניות שמסמלים את הכביש העמוס שמתחתיהם. לטענת האדריכלים, בתכנון החזית מטרתם העיקרית הייתה להעלות חיוך על פניהם של הנהגים התקועים בפקק.

הקובייה הפיסולית שמושכת את העין ממרחקים ארוכים, משמשת כהתייחסות חדשה למרחב משותף של כמה בניינים ולממלכה הציבורית. ההתייחסות החדשה מנסה לתת מענה לאינטרסים ולסדרי עדיפויות שונים. ברוח זו, הפרויקט מעודד את אורחי בית הקפה, וגם את הצופים המזדמנים, לחשוב מחדש על מערכת היחסים בין הטבע לבין הסביבה הבנויה.

החלל הפנימי של בית הקפה שמאופיין בשכבות של מרקמים וצבעים שונים, משמש כמעין נווה מדבר אורבני. בית הקפה מתפקד גם כסוג של חממה לג'ונגל ממוסד. החלל הראשי מואר על ידי פסים שקופים לאורך הגג שמעניקים גישה לקרני השמש. מערכת קירור פסיבית שומרת על טמפרטורות נוחות בתוך בית הקפה. מי גשמים שנאספים באמצעות מכלים כחולים גדולים משמשים להשקיית הצמחייה הטרופית.

החשיבה על קיימות מתרכזת באלמנטים הטכניים של המבנה ובאותה מידה גם משתדלת למזג את המבנה עם הסביבה.

הצינורות החשופים והבטון מחמיאים לצמחייה הטרופית שכוללת עצי דקל שגובהם חמישה מטרים ועציצי שרך (Spanish Moss). השילוב בין החשוף לבין הירוק מעצים את הטבע, משום שהטבע הכלוא בבית הקפה נתפס כאוצר בלום ומוגן.

הניגודיות בין המראה התעשייתי הפשוט לבין האלמנטים העיצוביים יוצאי הדופן: מכוניות, צמחייה ושולחנות קפה – יוצר הרגשה של מקום מרגוע סוריאליסטי ממרוץ החיים האורבני.   

קרדיט צילום:  marcelo gutierrez