ביפן מתייחסים לבית השימוש ברצינות רבה. שם למעשה נמצאו העדויות הראשונות למערכות ביוב, כבר בשנת 300 לפני הספירה וגם לסוגי שירותים שונים, כולל שירותי כריעה עשויים חרסינה, המכונים שירותים אסייתיים. יתרה מכך, התרבות היפנית חוגגת מדי שנה ב- 10 לנובמבר את יום השירותים היפני.

אסלה

 

מערכת בית השימוש אשר הומצאה לפני יותר מ-500 שנה, הייתה עד אז רק אוסף מגוון של בתי מרחץ קהילתיים, סירי לילה וחורים באדמה. מאז עברה האסלה תהפוכות רבות שהושפעו מהמסורת ומהמקום, ולבשה אין ספור עיצובים. מאז השירותים המסורתיים ועד היום, עברו גלגולים

מאז השירותים המסורתיים ועד היום, עברו גלגולים ומים רבים בניאגרה, רבים עדי כדי הפיכתם לאחד המושאים המאתגרים בעיני המעצבים והאדריכלים.
גם במסעדות ובבתי הקפה היום רואים השקעה עצומה בחללי חדרי השירותים, החל מצביעה אומנותית ועד לכיורים, ברזים, פרזול ומשטחים ייחודיים. כך גם בדירות, אשר בחלקן שני חדרי שירותים מושקעים ומעוצבים.

 

חדר רחצה

"הדיאלוג שמקיים חלל חדר השירותים עם חלל הבית כולו, תופס מקום מרכזי בעיצוב העכשווי", מבהירה מיכל נוף, מנהלת שיווק ב – 'זהבי עצמון'. לדבריה, "עיצוב חלל השירותים כולל את הפריט החשוב ביותר והוא האסלה.
האסלה משנה לשנה הופכת ליותר מעוצבת, יוקרתית ומתוחכמת. היום, כמעט בכל בית חדש הנבנה או משופץ נהוג להתקין אסלה סמויה אשר נבלעת בקיר ולכן אינה תופסת הרבה מקום בחלל החדר.
דוגמא לכך הינה האסלה החכמה של מותג האסלות היוקרתי מיפן, TOTO ,מהיצרניות הוותיקות (1917 ) והגדולות בעולם בתחום הסניטריה, המשלבת בין טכנולוגיה מתקדמת לעיצוב יוצא דופן.

 

חדר רחצה

 

ניאגרות פשוטות עם מיכל הדחה סטנדרטי כבר כמעט הוצאו מהמלאי, וגם המושב המודרני תפס תאוצה לכיווני עיצוב שלא נצפו.
בשל תפקודה, נחשבת האסלה מחד לכלי סניטרי שיש להצניעו, ומאידך למקום הפונקציונאלי החשוב בבית. משום כך, הבחירות הקשורות באסלה, הן התפקודיות, ההיגייניות והן האסתטיות, מצריכות הקפדה יתרה, ממש כמו הדבר הבא בתחום.
ולראיה, היצרנים מתחרים על לבו וישבנו של הצרכן בשלל עיצובים ורעיונות מקוריים: אסלות מעוצבות, אסלות הממחזרות את מי הכיור, מושבים דקים , הידראוליים, תעלות נסתרות, שטיפה אוטומטית, חימום, ייבוש, תאורה ומוזיקה הם רק חלק מהחומרים מהם עשויות כיום האסלות הנמכרות לשימוש ביתי.
גם בתחום זה, הצרכנים תמיד מחפשים "את הדבר הבא"- חידושים וטכנולוגיה הם שם המשחק. דוגמא לחדשנות בתחום, שירותי ה- Washlet הנקראים גם Toilet Super ,המפוזרים כמעט בכל מקום ציבורי ביפן.
כאשר נכנסים לחדר- האסלה נפתחת אוטומטית, להוריד מים לא צריך האסלה שוטפת את עצמה ומפרקת את הריח הרע בכך לא צריך להשתמש במטהר אוויר. בנוסף האסלה בעלת "שרביט" המנקה ושומר על ההיגיינה בתוך האסלה. בחורף מי שישב על האסלה יגלה שהיא מחוממת. האסלה חסכונית באנרגיה היא מתאימה את עצמה לדפוסי ההתנהגות של המשתמש כאשר אין בה שימוש המערכת מפסיקה לעבוד.