אם במקרה אתם נמצאים בלונדון בתאריך ה-29 לספטמבר 2015, ישנו אירוע שבוודאי לא תרצו להחמיץ – חשיפת הסיפורים שעומדים מאחורי הפרויקטים המועמדים לתחרות RIBA Stirling Prize 2015  של המכון הבריטי המלכותי לארכיטקטורה. אם אתם נמצאים בלונדון דווקא ב-15 לאוקטובר 2015 תוכלו לגלות בעצמכם מי ניצח בתחרות ואפילו לחגוג עם 19 הזוכים הקודמים.

 

הפרויקטים שמשתתפים בתחרות נבחנים על פי מספר קריטריונים כולל: חזון עיצובי, חדשנות ומקוריות, היכולת לרגש, לעודד מעורבות ולשמח את הדיירים ואת המבקרים במבנה. קריטריון נוסף שנבחן על ידי השופטים הוא כיצד תכנון המבנה תואם את מטרתו. נבדקת גם רמת שביעות הרצון של הלקוח.

BURNTWOOD SCHOOL

BURNTWOOD SCHOOL

משרד האדריכלים:ALLFORD HALL MONAGHAN MORRIS
הלקוח: WANDSWORTH BOROUGH COUNCIL

מדובר בפרויקט שיתופי אמתי שבו משרד האדריכלים הראה בשלות, הבנה וגם ניסיון להעמיק בשאלה "מה הופך בית ספר לבית ספר טוב?". תכנון הפרויקט נעשה בשיתוף עם אדריכלי נוף שמאמינים שמגע קליל יכול לשנות נוף קיים. וגם בשיתוף עם אמני גרפיקה שעברו דרך ארוכה כדי לתת לבניין אפקט עוצר נשימה. בלב לבו של התכנון נמצאת התשוקה לשפר את סביבת הלמידה בכול בתי הספר.

DARBISHIRE PLACR – PEABODY HOUSING

DARBISHIRE PLACR - PEABODY HOUSING

משרד אדריכלים:NIALL MCLAUGHLIN
לקוח: PEABODY

ל'פיבודי' יש מסורת מרשימה של מתן פתרונות 'דיור חברתי' בלונדון והעסקת האדריכלים הטובים ביותר כדי שיסייעו לה בביצוע המשימה. תחת הנהגתו של Dickon Robinsoבשנות התשעים ובעשור הראשון של שנות האלפיים, 'פיבודי' שדרגה והוסיפה למבנים המזדקנים שלל פיתוחים חדשים (וכך הם הרוויחו את פרס לקוחות השנה של RIBA) אבל אף אחד לא עשה עבודה כל כך ייחודית כמו Niall McLaughlin’s   במזרח לונדון.

MAGGIE’S LANARKSHIRE

MAGGIE’S LANARKSHIRE

משרד האדריכלים:REIACH AND HALL ARCHITECTS
לקוח: MAGGIE’S CANCER CARING CENTRE

מרכז מגי החדש נמצא באחוזת Airdrie הישנה שהייתה מוקפת בחגורה של עצי לימון שחלקם עדיין שרד. המבנה עצמו נהרס בשנות ה-60 והוחלף בשנות ה-70 על ידי בית החולים המחוזי Monklands. המראה של המבנה לא היה שובה לב בלשון המעטה והאחוזה נחשבה כמי שלא יכלה להרשות לעצמה עידון אדריכלי עד אשר Reiachו –Hall הגיעו.

NEO BANKSID

NEO BANKSID

משרד אדריכלים:ROGERS STIRK HARBOUR + PARTNERSעם JOHN ROBERTSON ARCHITECTS
הלקוחGC BANKSIDE LLP(יוזמה משותפת של NATIVE LANDו – GROSVENOR.

NEO Bankside  היא בפירוש אדריכלות מפתה. על חלקת אדמה בין מבנים בעלי קומה אחת לבין מבנים מודרניים, משרד האדריכלים הצליח לדחוף באלגנטיות קבוצה של מגדלים מעודנים שהפכו לאחת מתמונות הנוף המיוחדות של לונדון. התכנון המיוחד תורם לדיון על עיצוב ותכנון אורבני והוא מהווה דוגמה מלאת השראה של אדריכלות שמדברת בעד עצמה, אך גם משתלבת היטב בסביבתה.

UNIVERSITY OF GREENWICH, STOCKWELL STREET BUILDING

UNIVERSITY OF GREENWICH, STOCKWELL STREET BUILDING

משרד האדריכליםHENEGHAN PENG ARCHITECTS
שם הלקוחUNIVERSITY OF GREENWICH

 ממוקם באתר המורשת של אונסק"ו ב-Maritime בגריניץ' ומולו Hawksmoor's St Alfeg, המבנה הזה עם כל הכובד העליז שלו, משמש כספרייה של האוניברסיטה וכבית של המחלקות לארכיטקטורה, לתכנון נוף ולאומנויות. אי אפשר להתעלם מהמבנה עוצר הנשימה שבגרייץ'. רוב המבנים החדשים בהקשר זה מסתכלים בחשש מעבר לכתף שלהם כדי להשיג אדריכלות אמיתית. לכן מבנה שמצליח להיות יותר מאשר חתיכות אורבניות סרוגות הוא הישג לא מבוטל.

THE WHITWORTH, UNIVERSITY OF MANCHESTER

THE WHITWORTH, UNIVERSITY OF MANCHESTER

משרד האדריכלים:MUMA
הלקוח: UNIVERSITY OF MANCHESTER

פרויקט לכול עונות השנה, מבנה שבו אמנות, טבע ואדריכלות משתלבים זה בזה – המבנה הזה יכול היה להיות מעין הספד לבניין שהוא אינו גבוה או אפנתי, אך במקום זאת הוא סוג של מחווה עדינה, אוהדת ומקורית לחלוטין לעבודתו של John Bickerdike. בפרויקט הנוכחי לא מדובר רק בהמרה או בעיבוד של הקיים – הארכיטקטורה החדשה צומחת בצורה חלקה למדי כחלק אינדיבידואליסטי נפרד מהמכלול השלם.

לפרטים נוספים אתם מוזמנים להיכנס לאתר של RIBA